Zza oceanu do więzienia
Zwycięzcami tegorocznego Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Więziennej „Blues zza krat” zostali: „Pierwsza wokanda” z ZK Nysa na miejscu pierwszym, WZB z ZK Wojkowice na drugiej pozycji oraz Ultima – ZK nr 2 Strzelce Opolskie na trzecim stopniu naszego podium. Wyróżnienie otrzymał zespół Modus – ZK nr 2 Strzelce Op.
Gość specjalny – gwiazda z Ameryki
Wielkie bluesowanie w wojkowickim zakładzie karnym mamy już za sobą. Jubileuszowy festiwal uświetnił występ amerykańskiej piosenkarki, Shaun Booker. Swoją profesjonalną karierę wokalistka rozpoczęła w 2012 roku w Kolumbii, gdzie wystąpiła w zespole Seana Carney’a. W 2015 wraz z Carney’em nagrała pierwszy krążek pt. „Blue Plate Special”, na którym znalazły się jej wyłączne kompozycje.
Gość specjalny wojkowickiej sceny to osoba nietuzinkowa. Shaun Booker, początkowo niepozorna księgowa z korporacji, w wolnych chwilach grająca covery na weselach, dzięki wielkiej determinacji i konsekwencji odnalazła swoją muzyczną drogę.
Jej drobna postura nie wyklucza charyzmy. Artystka jest prawdziwym liderem swojego zespołu, a jednocześnie dynamitem na scenie. Jej niezwykły głos i osobowość sprawiły, iż wprowadziła ona zarówno uczestników festiwalu, jak i słuchaczy w prawdziwie bluesowy klimat.
Więzienne zespoły bluesowe oraz soliści
Wzorem lat ubiegłych w jubileuszowej edycji przeglądu muzyki bluesowej uczestniczyli zarówno soliści, jaki i zespoły. W tegorocznych zmaganiach festiwalowych wzięli udział osadzeni z zakładów karnych w: Raciborzu, Jastrzębiu Zdroju, Nysie, Strzelcach Opolskich nr 1 i 2 oraz z Aresztu Śledczego w Tarnowskich Górach. Wystąpił również Wojkowicki Zespół Bluesowy. W sumie wysłuchaliśmy 7 zespołów oraz 3 solistów.
Profesjonalne jury
Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej „Blues zza krat” ma formę konkursową, toteż zmagania uczestników ocenia profesjonalne jury. W tym roku w jego skład weszli: Pani Barbara Pawlak -Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach, Pan Andrzej Matysik – redaktor naczelny czasopisma „Twój Blues” oraz Pan Piotr Zalewski – Dyrektor Ośrodka Kultury „Andaluzja” w Piekarach Śląskich.
Muzyka i resocjalizacja
Ta niezwykła impreza muzyczna pozwala spojrzeć na osadzonych z innej perspektywy. I nie dotyczy to tylko relacji funkcjonariusz – skazany. Zdecydowanie ważniejsze zdaje się to, że to właśnie sami więźniowie mają okazję inaczej popatrzeć na siebie samych, dostrzec swoje atuty, zdolności, poczuć satysfakcję z ciężkiej pracy i dobrze wykonanego zadania.
Festiwal „Blues zza krat” budzi w osadzonych marzenia, aspiracje, daje poczucie spełnienia. To dobre podłoże do dalszej pracy resocjalizacyjnej.
Tekst: por. Grzegorz Kuciczek
Źródło: https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/Blues%20zza%20krat%E2%80%9D