Ironmani starożytności w Wojkowicach.

17 czerwca : 17:00 - 19:00

wykład

17 czerwca 2024 roku o godzinie 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach odbędzie się fascynujący wykład na temat tajemniczej osady, której ślady ujawniono na terenie naszego miasta.

W latach 50 ubiegłego wieku w Żychcicach, obecnej części Wojkowic koło Będzina, natrafiono na pozostałości osady kultury przeworskiej z okresu rzymskiego. Trzydzieści lat później, podczas prac ziemnych na terenie Miejskiego Domu Kultury, odkryto kolejne ślady po osadzie, która być może istniała tam na przełomie III i IV wieku. Istnieje możliwość, że kiedyś zajmowała ona dość duży obszar obecnych Wojkowic, a dzisiaj większość z niej ukrywa się pod zabudowaniami.

O tej wciąż tajemniczej osadzie oraz o „ironmanach starożytności”, którzy tam żyli, opowiedzą archeolodzy Muzeum Śląskiego w Katowicach Marcin Supernak i Marek Trojan.

Serdecznie zapraszamy na fascynującą podróż w głąb historii Wojkowic i okolic, podczas której dowiecie się niezwykłych historii ludzi, którzy zamieszkiwali to miejsce w starożytności.

wykład

Czas: