Wykład na temat tajemniczej osady na terenie Wojkowic

17 czerwca 2024 roku Miejski Ośrodek Kultury stał się miejscem spotkania miłośników historii i archeologii dzięki odkryciu tajemniczej osady, której ślady znaleziono na terenie Wojkowic. Archeolodzy z Muzeum Śląskiego w Katowicach, Marek Trojan i Marcin Supernak, najpierw wprowadzili nas w fascynujący świat swojej pracy, a następnie omówili znaleziska świadczące o istnieniu osady z przełomu III i IV wieku na terenie Wojkowic.

Podczas wykładu opowiedzieli o pierwszych wykopaliskach prowadzonych na terenie naszego miast, które zwróciły uwagę na istnienie tej tajemniczej osady. Przedstawili zdjęcia znalezisk, takich jak ceramika, narzędzia i ślady budowli. Omówili też teorię dotyczącą funkcjonowania osady, jej organizacji społecznej oraz relacji z innymi miejscami na terenie dzisiejszych Wojkowic. Po wykładzie goście mieli okazję obejrzeć eksponaty znalezione podczas różnych wykopalisk, zadawać pytania i dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Wydarzenie było nie tylko fascynującą lekcją historii, ale także doskonałą okazją do spotkania i wymiany wrażeń między pasjonatami historii i archeologii. Dzięki staraniom archeologów z Muzeum Śląskiego uczestnicy mogli poznać niezwykłe historie ludzi zamieszkujących tę tajemniczą osadę. To spotkanie na długo pozostanie w ich pamięci jako niezapomniana podróż w głąb historii Wojkowic i okolic.