Wystawa “Kultura kawą z młynka pachnąca”

W sobotnie popołudnie, 19 października 2024 roku, Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach otworzył swoje podwoje dla niezwykłej wystawy, która przeniosła zwiedzających w fascynujący świat młynków oraz obrazów tworzonych za pomocą kawy, kakao, herbaty czy cynamonu. Ekspozycja zatytułowana „Kultura kawą z młynka pachnąca” przyciągnęła liczne grono miłośników sztuki, którzy mieli okazję podziwiać część jednej z największych kolekcji młynków w Europie, zgromadzoną przez Zbigniewa Niedbałę, oraz niesamowite obrazy tworzone przez Natalie Jankowską – Urant.

Już od momentu przekroczenia progu ośrodka, w powietrzu unosił się subtelny aromat świeżo mielonej kawy, co zdecydowanie wprowadzało zwiedzających w odpowiedni nastrój. Wystawa ukazywała różnorodność młynków – od okazałych, rzeźbionych młynków drewnianych, po delikatne porcelanowe. Szczególnie imponujący był młynek o wysokości 98 cm, który wzbudzał nie tylko podziw, ale i ciekawość. Kontrastem dla tej potężnej maszyny był najmniejszy młynek w kolekcji, który zaledwie mielił jedno ziarnko pieprzu, jakby zapraszając do odkrycia tajemnicy jego użyteczności.

To jednak nie tylko same młynki przyciągały wzrok – w drugiej części wystawy goście mieli możliwość poznania wyjątkowych obrazów autorstwa Natalii Jankowskiej – Urant. Artystka, inspirując się naturą, tworzy dzieła wykorzystując naturalne składniki takie jak kawa, kakao, cynamon czy herbata. Jej prace nie tylko zachwycały estetyką, ale także przywoływały na myśl emocjonalne wspomnienia związane z zapachami i smakami. Obrazy były pełne ciepła, oddając bogactwo kolorów i aromatów codzienności.

Podczas otwarcia wystawy, zarówno Pani Natalia, jak i Pan Zbigniew, dzielili się z gośćmi historiami i pasjami, które towarzyszyły im w tworzeniu i kolekcjonowaniu. Było to niezwykłe doświadczenie, móc porozmawiać z ludźmi, którzy na co dzień tworzą i pielęgnują kulturę, jaką niosą ze sobą ziarnka kawy czy unikalne młynki.

Wszyscy, którzy odwiedzili wystawę, mogli również skosztować aromatycznej kawy oraz otrzymali niespodzianki przygotowane przez organizatorów.

Wystawa „Kultura kawą z młynka pachnąca” była dostępna również w niedzielę 20 października w godzinach od 10.00 do 18.00. Zarówno organizatorzy, jak i artyści stworzyli wydarzenie, które pozostanie w sercach odwiedzających na długo, pokazując, jak małe przedmioty, takie jak młynek do kawy, mogą przenieść nas w głąb tradycji, emocji i wspomnień. Warto było przybyć do Wojkowic, aby doświadczyć tego wyjątkowego połączenia kultury i sztuki.